מרטי אטיסרי לפתירת הוענק פרס נובל לשלום

כמו פרחים יפים בצבע אך ללא ריח, הם המילים מתוק זה לא לפעול לפיהם. בודהא אתה תאמו הנשיא לשעבר של פינלנד 71 שנים לפתירת Oiva Kalevi אטיסרי בפרס נובל השלום 2008 מאת שלה גישורים רבים באירופה, באסיה ובאפריקה במהלך אותם האחרון 30 שנים תוך רוסיה מתחו ביקורת על החלטת על ידי הפעולה של מרטי אטיסרי בקוסובו. "אני לא מבין למה היא ניתנת פרס. עם התכנית שלו יש את המחיצה של סרביה", אמר השגריר הרוסי נאט ו, דימיטרי רוגוזין. בסרביה היה גם מודאגים טקס הענקת הפרסים. ידוע כי השנה, רשימת מועמדים לקבלת פרס היה משולב על-ידי אישים וארגונים 197; . ביניהם, בן-הערובה.

לשעבר של בטנקור אינגריד כחמ ק הוא פרס נובל, שנותן מיליון יורו הזוכה, תימסר באוסלו 10 דצמבר היה עטור הפרסים "על ידי מאמציה חשוב לפתור התנגשויות אותם בינלאומיים", אמר נשיא ועדת נובל הנורבגית, Ole Danbolt Mjoes, זה מסומן המשא ומתן ביניהם ב נמיביה, אינדונזיה, קוסובו. "את מאמציהם תרם עולם שליו יותר, האחווה בין המדינות עם הרוח של אלפרד נובל". העולם צריך יותר אנשים של קליבר שלו, Mjoes אמר". מזכיר לנו את ויקיפדיה, כי דמותו הפוליטית ללא דופי היה גורם חשוב בבחירת הנשיא של פינלנד, (1994-2000), כמו גם את חזונו של פינלנד כמשתתפת פעילה ביחסים בינלאומיים. מרטי אטיסרי זכה בסיבוב השני ליריב שלו, אליזבת Rehn של המפלגה שבדית פופולרית.

כהונתו כנשיא החל הקרע בלב של מרכז המפלגה בראשותו של ראש הממשלה Esko אריה שפילמן, מי לא הייתה בעד מדיניות החוץ אטיסרי. הוא נסע לעתים קרובות פינלנד ובעולם, אשר הרוויח אותו הפופולריות בקרב האוכלוסייה. מרטי אטיסרי נתמך הערך האיחוד האירופי, ו, במשאל בשנת 1994, 56% מן הבוחרים שפינית הוא הראה לטובת הצטרפותן. משא ומתן, יחד עם ויקטור צ'רנומירדין, הסוף של מלחמה בקוסובו ב- 1999 בימוי: מילו סלובודן evic. זה נתקל לעיתים קרובות ההתנגדות של הפרלמנט פינית, שהעדיפו את מדיניות החוץ יותר זהירה. ? האם את שר החוץ, טריה הלונן, שהפך האישה הראשונה. הנשיא של פינלנדיה אטיסרי היה השליח המיוחד של האו ם בתהליך של קוסובו ולמשא ומתן, שמטרתם לפתור את הסכסוך ארוך בשטח זה הכריז על עצמאות מסרביה בשנת 2008. באותה השנה דוקטור לשם כבוד הוענק כי על ידי המכללה אוניברסיטת לונדון. מוסיף העיתון לה נאסיון של בואנוס איירס, אחד ההישגים העיקריים של מרטי אטיסרי, יחד עם הקמתו, ניהול משברים יוזמה (CMI), נוצר בשנת 2000, תמה מלחמת האזרחים אינדונזיה פרובינציה של אצ ' ה, 2005. כמו כן, מן העשור של 70 שיחק עניין תפקיד העצמאות של נמיביה מדרום אפריקה, בשנת 1990. "נמיביה היא העבודה הכי חשוב, כי זה לקח כל כך הרבה זמן", אמר מרטי אטיסרי. בין השנים 2005 ל-2007, הוא היה אחד המשימה כשליח של האומות המאוחדות (האו ם) לקוסובו, אך לא השיגו פתרון מנוהל משא ומתן. קוסובו, מיושב על ידי רוב אלבנית, הכריז באופן חד צדדי את עצמאותה מ סרביה בחודש פברואר האחרון. בתהליך המשא ומתן מעמדה של קוסובו, והנשיא הפיני לשעבר (1994-2000) היה עבודה יוצאת מן הכלל. בשנה שעברה, הציג למועצת הביטחון של האו ם על תכנית הנושאת את שמו, שבו הוא טוען כי בעצמאותה של קוסובו היא "האפשרות היחידה" לפתור את הסכסוך. מרטי אטיסרי כבר פעל בקונפליקט הזה בשנת 1999, כאשר אותם הסרבי תקפו את האזור, ועבר של מתווך כדי לשים קץ להם הפצצת נאט ו נגד יוגוסלביה של סלובודן מילושביץ. מצד שני, בשנת 2000, השגיח אטיסרי לפירוק הנשק של הצבא האירי הרפובליקני (כעס, על ידי ראשי התיבות שלה באנגלית) בשנה האחרונה מאורגנים השיחות בין הסונים העיראקיים שיעים. מזכ ל האו ם, באן קי-מון, קרא "האלוף אטיסרי של אותם עקרונות e" אידיאלי". גם הנשיא של קוסובו, Fatmir Sejdiu, הדגיש את "עבודה נהדרת למען השלום". אני מאד מרוצה עם ההחלטה של ועדת פרס נובל. ושמח גם. "זה הפרס כל החיים". החשוב ביותר מהמשימות שלי היה כמובן העצמאות של נמיביה. 13 שנים הייתי עסוק עם התהליך הזה. "אצ ' ה וקוסובו היו גם מאוד חשוב", הוסיפה. הנשיא לשעבר של פינלנד הכריזה כי להקצות חלק מהכסף למימון ביוזמת ניהול משברים שלהם המכון. הוא אמר מרטי אטיסרי.